29 апреля 2024, понедельник, 19:48
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 22
+63 +
Inter, 14:06, 13.07

Хачу вышыванку. Дзе можна набыць?
У дзяцінстве мама зрабіла мне цудоўную вышываную кашулю, і я з радасцю хадзіў у ён на ранішнікі і розныя святы. Я яшчэ не адчуваў сябе беларусам, таму што не ведаў, што гэта такое, але пачуццё чагосьці свайго, цёплага, роднага і вельмі прыгожага гэтая вышыванка давала.

Ответить
+64 +
Макс, 14:15, 13.07

Помните свои корни, не забывайте кто вы, любите и цените свое! Очень актуальная тема для страны, где национальная культура угнетенна.

Ответить
+39 +
Janna, 14:29, 13.07

Я таксама зрабiла сабе вышыванку. Вышыла. У знак салiдарнасцi з Украiнай. Гэта i была унутранная патрэбнасць.

Ответить
+20 +
Вольный, 14:35, 13.07

...только у нас проблема найти их.....

Ответить
+9 +
Трошкі не так., 15:01, 13.07

Праблема з дызайнерамі і вытворцамі.

Ответить
+18 +
Тетка, 15:32, 13.07

Здрассьте, "трудно найти"!... В любом магазине прикладных товаров можно найти тесьму с национальным узором. Немного поработать иголкой и любую белую кофту или рубашку можно украсить этой тесьмой с уже готовым узором.

Ответить
+13 +
беларуская жанчына, 16:28, 13.07

Цалкам з вамі згодна, а кашулю ёсць магчымасць, нават зусім танна, набыць у Секандзе і трошкі папрацаваць сваемі асабістымі ручкамі, нашыя продкі і ткалі і пралі...а мы кашулю аздобіць сёньня ўжо нават не ў стане. Ну а калі ручкі растуць са срацы))...ці нема куды грошы дзяваць, ёсць магчымасць набыць ў майстроў народных у мастацкіх крамах, што таксама не кепска, майстра падтрымаць грашыма...Было б жаданьне...

Ответить
+14 +
Stefan, 14:56, 13.07

Ва ўдзельнікаў гэтай перадачы магчыма і ёсць унутранная патрэбнасць хадзіць у вышыванках, але няма ўнуіраннай патрэбнасці мець сапраўднага прэзідэнта. Маецца толькі патрэбнасць пераапрануць самазванца і яго сына яшчэ на 20 год.
Гэта ганебна для Свабоды і для ўдзельнікаў гэтай перадачы, выключаючы ўкраінку. Яна тут не пры чым.

Ответить
+23 +
radical, 15:26, 13.07

классная идея кстати, вышиванка в повседневной жизни- это супер!!!
ето видимый катализатор национального самосознания! в дополнение к языку!!!
это реклама беларускости, вместо колхозности
PS
Да и бизнесс отличный...ето можно массово даже машинным вышиванием делать- дешёвый вариант (до $20)
и ручным- дорогой...( до $50-$100 от сложности узора)

Ответить
+7 +
Yaroslaw, 15:43, 13.07

Honar робяць вышыванкi

Ответить
+21 +
Ірына Варабей, 15:59, 13.07

Вышыванкі - яны фактычна былі абярэгамі. А абярэгі -- дзеля таго, каб мелі сваю магічную сілу -- мусяць вырабляцца сваімі рукамі. Абярэг нельга купіць, (скрасьці), набыць неяк выпадкова..., бо гэтая рэч заўсёды робіцца з адметнай мэтай для адметнага чалавека. Вышываныя бярэгі робяць самі сваімі рукамі для сябе ці кагосьці блізкага. Гэтак жа і кашулі, паясы, наміткі...

Ответить
+13 +
Tuk, 16:43, 13.07

И я хочу вышиванку,где взять?
Только вот мусора и быдлаМОН сойдут же с ума от вышиванок на улице!!!!!

Ответить
+22 +
ип, 17:32, 13.07

У нас на рынок одна женщина привезла из Гродно вот такие рубашки под национальный колорит. Их раскупили за 5 минут. я хотел и себе рубашечку прикупить, пока закрывал свой ларёк ,всё продала. Говорит в следующие выходные привезёт в 5 раз больше, это типа проба пера было. Москали удавятся ,когда увидят у людей такие рубашки в городе, это им будет напоминать ,,лесных братьев,,. А главное не падкопаешься это даже не бчб, и не флаг евросоюза, задерживать не за что, а лукашистам и москалям на мозг ох как давит. Хотя я помню даже Хрущёв в такой ходил.

Ответить
0 +
Бенедзікт, 20:03, 13.07

Беларускія вышыванкі адрозьніваюцца ад беларускіх. Розныя нацыянальныя арнаменты.

Ответить
+3 +
Стары i нягеглы., 20:47, 13.07

Бенедзікт, 20:03, 13.07
Беларускія вышыванкі адрозьніваюцца ад беларускіх.
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
И чем же, если не секрет, отличаются беларуские вышиванки от беларуских?

Ответить
-27 +
модельер, 18:04, 13.07

Вышиванки хороши с васильковыми широченными шароварами и красными лаптями.

Ответить
+15 +
:), 19:26, 13.07

Шел бы ты с этого сайта.

Ответить
-24 +
,,,,,, 19:00, 13.07

скоро и без газа в украине будет модно

Ответить
+3 +
Max, 19:40, 13.07

Адзенне Honar
http://vk.com/honar.adziennie

Tol'ki tyt znaishoy

Ответить
+3 +
МИгуш, 21:12, 13.07

У меня мама Украинка и у нее тоже была очень красивая вышиванка! Я бы себе купила тоже, только батистовую и с бисерным крестиком.

Ответить
0 +
gaspadenya, 23:00, 13.07

а я себе платье льняное " в пол" сшила. Вышивку национальную нашла в инете, отнесла на частное швейное предприятие и мне сделали вышивку. лен в жару - это класс! Даже незнакомые люди делают мне комплименты по поводу красивого платья и некоторые спрашивают где купила)))

Ответить