4 мая 2024, суббота, 2:25
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 27
+85 +
Игорь, 12:38, 10.08

Браво,опладирую стоя!

Ответить
+58 +
угу, 12:52, 10.08

Молодец конечно.
Удачи, Сяржук.

Ответить
+45 +
Kyiv, 12:43, 10.08

Респект, брате! Будь собою!

Ответить
+48 +
Васiль, 12:46, 10.08

Малайчына!!!

Ответить
+1 +
C-METRIC, 12:47, 10.08

Мне больше нравится украинская вариация имени - Сергийко. Кстати, меня тоже Сергей зовут.

Ответить
+34 +
Дрыгвант, 12:58, 10.08

Уважаяю таких как Сяржук!

Ответить
-52 +
Байстрюк, 13:10, 10.08

Франтишек Сяржукович! lol!!!

Ответить
+50 +
4, 13:31, 10.08

все лучше чем
ляксандр рыгоравич
или владимир владимирович

Ответить
-6 +
нда, 20:13, 10.08

ЧЕМ?Глупость какая.НЕ ИМЯ КРАСИТ ЧЕЛОВЕКА........

Ответить
+47 +
Анягож!, 16:19, 10.08

У вас праблемы са слыхам і эстэтычным густам.
І яшчэ з беларускай граматыкай. Бо калі націск падае на "о", то папярэдняя галосная ніяк ня можа быць "я". Мусіць быць або СержукОвіч або СяржУкавіч (вялікімі літарамі выдзелены націскныя галосныя).
Франц Сяржукавіч - цалкам прыемна гучыць. Беларускаму вуху, я маю на ўвазе. Але што як вы - маскаль... (што цалкам верагодна з такім нікам)...
А па-другое.. Я спадзяюся, што деці Сяржука ўжо будуць жыць у вольнай Беларусі, у якой такая маскальская зьява, як "отчэства", будзе адменена ўвогуле.

Ответить
+25 +
Вовам, Петям и иx детям, 17:05, 10.08

ОТЧЕСТВО КАК ТАКОВОЕ ПРИШЛО К НАМ ВМЕСТЕ С РОССИЙСКОЙ ОККУПАЦИЕЙ,
А СЯРЖУК МАЛАЙЧЫНА!!!

Ответить
+11 +
сьнежка, 13:18, 10.08

Чалавек можа называць сябе як хоча - гэта ягонае права. Але форма імя "Сяржук" - выдуманая і выдумаў яе наш "знаўца мовы" Сакалоў, ён жа Сяржук Сокалаў-Воюш.
Форма ж імя "Сяргей" - наша з дзядоў-прадзедаў. Ад яе паходзяць такія беларускія прозьвішчы як Сяргей, Сяргейчык, Сергіеня, Сергіевіч, Сяргейчук. Вось так.

Ответить
+5 +
as, 14:15, 10.08

Спасибо за комментарий. Все верно. Имя Сяржук было придумано под влиянием модного на то время французского языка. "Отцом" имени Сяржук по всей видимости был Серж...

Ответить
+8 +
сори, 14:53, 10.08

вот спасибо добрые люди (и вам и выше). мое имя Сергей. но я ни-за-что не хотел бы быть Сяржуком. нет такого имени---НЕТУ!!! посидел погуглил.НЕТУ--один самопал. уж лучше и буду Серж или Серджио.или Серый(как в детстве)но не Сяржук -- Siarzhuk (азиатское имя). это самопал-самоделка. всеравно что Ляксандер. извините за ИМХО.

Ответить
+3 +
уцй, 18:58, 10.08

Если такого имени нет, как же АН его и остальных не осадила...

Ответить
0 +
Вячеслав, 19:32, 10.08

АН ??? РБ??? Не не видал

Ответить
+62 +
Сергей-Сяржук из Киева, 13:20, 10.08

А мне очень нравится белорусский язык. Мы, украинцы, в отличие от русских, прекрасно его понимаем. Так что, сябры, почаще используйте родной язык!
Жыве Беларусь! Слава Украине!

Ответить
-8 +
сори, 13:33, 10.08

извините. а как в английском варианте будет писаться и звучать это имя?? виза например или права..реально интересно... мне напоминает какойто турецкий вариант. ну правда. только в белоруском и звучит.

Ответить
+2 +
Дмитрий, 15:13, 10.08

Syarzuck. Как вам такой вариант? Или вы о транслите ничего не слышали?

Ответить
+14 +
qwee, 15:53, 10.08

Мне вот искренне интересно, Вас при этом беспокоит, как пишутся в английским варианте русские фамилии вроде Тарпищев или не менее русский Цыбендаржиев?
Или только к белорусским именам претензии?

Ответить
+2 +
3456, 16:10, 10.08

Интересно, а как по отчеству будут детей называть?

Ответить
+9 +
Яўген, 17:33, 10.08

Да акупацыі нашай краіны расійскімі войскамі (так званага падзелу Рэчы Паспалітай) мы ўвогуле не мелі імя па бацьку як яго не маюць сёння бальшыня прадстаўнікоў народаў Еўропы. Імя па бацьку не было ні ў грузін, ні ў малдаван, азербайджанцаў, казахаў, узбекаў, ні ў кога з захопленых народаў Сібіры і далей на Ўсход... А што да імёнаў кшталту Сяржук, Зміцер, Янка, Алесь, Кастусь, Рыгор, Сымон, Лявон, Язэп, Якуб (майго дзядзьку так звалі), Восіп -- я, які родам з вёскі ў Віцебскай вобласці, назваў толькі імёны, якімі называлі ўсіх маіх суседзяў у вёсцы. Бальшыня беларускіх паэтаў і пісьменнікаў маюць гэтыя імёны ў сваіх псеўданімах. І яшчэ - мая дачка з 1 па 10 клас у школе была Надзеяй Яўгенаўнай, як і я на працы, ў побыце - Яўгенам. І пашпарт яна атрымала "Яўгенаўны". Справа ўпёрлася тады, калі спатрэбілася нейкая даведка аб бацьках. Даведка вымагала тэрміновага выканання і таму я не здолей давесці справу да справядлівасці праз Акадэмію навук. Нашы супрацоўнікі пашпартнага стала і ЗАГС выцягваюць адпаведнік імёнаў у Расіі і паказваюць мне імя "ЕВГЕН". Гэта імя ёсць у рускіх - стараабрадцаў. Аднак, паколькі я ў пашпарце. быў запісаны як "Яўгеній"Дачца давялося памяняць пашпарт на "правільнае" імя па бацьку. Дарэчы ў англамоўным аддзеле беларускага пашпарта гэтага абсурду з імем па бацьку няма.

Ответить
-15 +
Дядя Саша, 16:35, 10.08

Ну что ж - его право. Дети будут Сержуковичи. Звучание "Франтишек Сержукович" - слух не ласкает. А в Великобитанию и США - лучше не ездить. Не выговорят.

Ответить
+20 +
Сяржук, 17:08, 10.08

За бугром отчеств нетууууу ... Это чисто рассяйскае изобразие.

Ответить
+5 +
Siarhei, 19:42, 10.08

Вообще полностью согласен с предыдущими ораторами: отчество пришло от ватников, потому как у белорусов - развитой европейской нации отчеств не было, а почитая родителей, акцентируя внимание на род, говорили: "Рыгор сын Лявона, або Янка сын Кастуся". Таму "Францішак сын Сяржука" гучыць неблага.

Ответить
+6 +
Дмитрий, 19:50, 10.08

Был со мной такой случай, когда я сменил транскрипцию фамилия как было у моего деда, не кто не чего не говорил в паспортном столе. Респект парню. Вот задумался быть Змитроком, хотя одна девушка меня и так называет)

Ответить
+2 +
12345, 21:59, 10.08

Сапраўды, Сяржук гучыць лепш, чым Сяргей!

Ответить