29 апреля 2024, понедельник, 18:02
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 23
+38 +
Olga, 20:58, 18.01

Ага, " накажут и еще штраф выплатят". В Бел чиновникам начхать на законы, на конституцию. У них один закон - президент. Так что же вы хотите когда человек у власти 20 лет и не знает языка страны где президентствует. Хотя и с высшими образованиями. Поэтому ничего не получится в "социально" ориентированной стране в рамках "жесткой экономии"

Ответить
+48 +
Дина, 21:27, 18.01

Растения в красную книгу заносят и деньги на охрану выделяют... А на свой родной язык копеек не нашли... Угробили страну цыган с бандой за 21 год працвитання... ЩОС!

Ответить
+72 +
vikov, 21:04, 18.01

Статью нужно дополнить фамилиями руководителей гимназии,их фото и адреса,чтобы все знали,включая соседей,кто уничтожает родной язык беларусов.

Ответить
+56 +
Марина, 21:25, 18.01

Директор - Щербаков Вадим Юсефович. По совместительству народный слуга и пролез депутатом горсовета и даже стал зампредом. Стоит "на страже" интересов народа. Но в первую очередь своих личных! Денег на бел. класс нет. Но на ноутбуки директору есть!!! На выписывание совбелок и прочей макулатуры есть!!! На премии нужным коллегам есть!!!
А вот совести у этого щербакова явно нет!!!!
Да и зачем ему - учителю английского с таким отчеством - белоруский???
Стыдно!

Ответить
+5 +
Какой ты нафик танкист, 23:29, 18.01

Директор - Щербаков Вадим Юсефович.
А вот совести у этого щербакова явно нет!!!!

Директор вы безбожник?

Ответить
+2 +
Учитель гимназии № 4, 11:08, 19.01

Наш директор щербаков - обыкновенный карьерист, в школе не планируют засиживаться, ведь наверху столько теплых мест...

Ответить
+82 +
Кисіль, 21:08, 18.01

Беларусы, вучыце беларускую мову! Гэта кажу вам я, украінец, які не мае ні адной кроплі беларускай крыві.

Ответить
+81 +
ales, 21:12, 18.01

Дзікунства!!! У Беларусі трэба змагацца за права навучацца на роднай мове!

Ответить
+55 +
qwe, 21:14, 18.01

Божа памажы гэтым людзям у барацьбе з памагатымi сатаны

Ответить
+33 +
V, 21:17, 18.01

Я б таксама жадаў бы каб сын вывучаўся у беларускай сапраўднай школе,але ж людзі палохаюцца вось такога безпраўя з боку улады. Ды якая ж гэта улада бандыты ды невучы. Але ж трэба змагацца

Ответить
+41 +
дакуль?, 21:26, 18.01

Ганьба уладзе, якая сама не ведае родную мову і перашкаджае вучыцца на роднай мове астатнім!!! ГАНЬБА.

Ответить
+38 +
Анатоль, 21:33, 18.01

Оккупанты у власти в РБ. Даже оккупанты периода 1942-44г. РАСШИРЯЛИ образование на БЕЛАРУСКОМ языке! Но только НЕ служки кремлёвской орды. ПОЗОР вам на века!!

Ответить
+28 +
Вось., 21:37, 18.01

У Шчучыне некалькі класаў беларускамоўных. І мне падаецца, што гэта толькі пачатак. Дай бог. Шмат заўваг, алеж, што ёсь, то ёсьць.

Ответить
+30 +
Беларус, 21:46, 18.01

Саша, мало того что наруководился , что страна опять в яму катится, так ты еще и мовай папираешь... ох допрыгаешься, точно на вилах вынесут..

Ответить
+2 +
43, 22:03, 18.01

Мне здаецца, што праблема не у' тым, што не далi займацца на беларускай мове, а у' тым, што у' клас хадзiла толькi 3 вучня. Мабыць трэба было проста iншых бацькоу' таксама паклiкаць да вывучэння беларускай мовы, тады i жаданне вучыць сваiх дзетак на мове з'явiцца..

Ответить
+1 +
Fox Mulder, 2:10, 19.01

Там напэўна ёсць свае падводныя камяні. Праблемы ствараюць наўмысна. Я навучаўся ў класе з паглыбленым вывучэннем англійскай мовы, у паралелі было чатыры класа: А - клас дэгенератаў(малалетніх злачынцаў, наркаманаў і г.д., знiк пасля 9-га), Б - наш, В - фiзiка-матэматычны, Г - проста звычайны. Недзе ў 1998 ў нас пачалi знiкаць беларускамоўныя падручнiкi (даўжэй за астатнiя пратрымалася фiзiка), усе класы зрабiлi рускамоўнымi. Пакiнулi адзiн беларускамоўны клас. Здагадаецеся які? Клас А. Хто з бацькоў у сваiм розуме, нават iдэйны, перавёў бы сваё дзiця ў гэты клас? Аднак фармальна беларускамоўны клас быў. Пасля 9-га з таго класа хто трапiў у радзiльню, хто ў ПТВ, клас лiквiдавалi.
Напэўна няма ні падручнікаў, ні выкладчыкаў здольных выкладаць не на трасянцы, гэта 100% гемарой, а не навучанне. 90% насельнiцтва не жадаюць гэтых праблем - iм абы не было вайны, чарка, шкварка, а мова рэч другасная.
Трэба мяняць сiстэму, а не спадзявацца на абывацеляў. Калi заўтра скажуць навучацца па-беларуску гэтыя ж 90% без анiякiх пярэчанняў зробяць гэта. Насамрэч, большасць нават не заўважыць, яны i зараз ня ведаюць, што iх дзецi вывучаюць у школе.

Ответить
+26 +
Маладзечна, 22:10, 18.01

Да якога часу <яно> будзе знiшчацць НАШУ МОВУ???

Ответить
+31 +
Алена, 22:46, 18.01

Бедная мая краiна! Божа, пачуй i дапамажы!!!

Ответить
+1 +
беларус, 23:11, 18.01

Русский поп и русский учитель ,а тем более русский солдат - будьте вы прокляты!

Ответить
+2 +
рпв, 0:15, 19.01

беларуская мова должна быть единой государственной мовай

Ответить
-3 +
911, 1:21, 19.01

obraschaites pramo k pykiny, nash yge nichego ne reshaet. neygeli escho ne ponyali?..)

Ответить
-2 +
vir, 9:37, 19.01

От такому "рус(с)кому языку в рус(с)ких школах и клас()сах" ў Беларусі не навучаюць...
Чытайма "русские" словы, татара-мангольскага паходжан'ня: "Очаг, Хозяин, Собака, Деньги, Казна, Караул, Таможня, Карман, Каблук, Кулак, Батрак, Башмак, Кушак, Шар-иковая, Тормоз, Кузов, Утюг (татарю-утук), Чемодан, Барабан, Кафтан, Туман (татар.-томан), Сарафан, Штаны (з татар.-ыштан), Юбка (з мангол.-юубкэ), Уют (з татар.ўскліка задавальнен'ня - "Ую!"), Балов-аться-ник-ница-вень..., Балалайка (татар.народ.музыч.інструмант) - з татар.-"бала-лар"), Озорной, Азартный, Янтарь, Кадык, Кабан, Башлык, Камыш, Колпак, Балаган, Стакан, Скатерть (з тат.-эскатэр), Скамья (з тат.-эскамъя), Таз, Карабкаться, Бить, баклуши, Вверх тормашки, Щиколотка, Щеколда, Армяк, Ура, Барахло, Телега, Трахать, Ералаш, Ерунда, Алый, Каурый, Чушка, Чушь, Чучело, Чуть-Чуть (з татар.-чут-чут -еле-еле - "чут"-татар.-счёт), чулан, чердак (з татар.-чарлак), амбар, сарай, базар, ёрничать, ёкнуть...." і г.д. і г.д. Канчатак "шка" "в русском языке" таксама joсьць мангалаізм, напрыклад" "бабу-шка, деду-шка, батю-шка, матрё-шка, Ваню-шка, деву-шка.....) - ідзе ад татар. "башка" - іншы чалавек, бо канчатак "шка", як у татарск. - так і ў рускай мове азначае павагу, ласкавас'ць...

Ответить
0 +
Вшивый козёл размахивающий топором санкций, 11:11, 19.01

У нас нет Конституции господа! У нас уже двадцать с небольшим лет основным законом является луституция (желания, прихоти и маразматические идеи Лукашенко).

Ответить