28 апреля 2024, воскресенье, 3:03
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики

Арт-площадку ЦЭХ выселяют

7

BelSwissBank, владеющий помещениями, в которых находится арт-площадка ЦЭХ, объявил, что не будет продлевать договор аренды.

Комментарии 7
+11 +
Раман, 15:29, 5.01

Які сорам!
А яшчэ з'яўляюся кліентам-ІП Белсвіса. Гэта апошняя кропля! Ні табе абслугоўвання на беларускай мове, ні вэб-сайта на дзяржаўнай мове Рэспублікі Беларусь!
Я прыняў рашэнне: закрываю свае рахункі ў іх.

Ответить
+4 +
Великанов, 16:19, 5.01

Название БелСвисБанк было изменено на БСБ-банк, после того, как я написал в этот банк о не позитивной части "Свис", для банка это минус, слово "Свис" у клиента ассоциируется со словом свистнуть и понятно что, вообще в названии банка заложен отрицательный контекст - он в имени постоянно свистит, юлит, врет, обманывает, юлит, крадет и пр. После этого банк сменил название на "БСБ-банк" зашифровав отрицательную составляющую, которая тем ни менее существует и свистит постоянно. Поэтому хорошо подумайте, обращаясь в этот свистящий банк.

Ответить
+2 +
Гандурас, 17:06, 5.01

Байкот гэтаму банку !

Ответить
0 +
Нехтатам R, 18:01, 5.01

Раман, а куды падацца? Дзе абслугоўваньне на беларускай мове?

Што да топіку, ня бачу нагоды для скандалу. Банк - камерцыйная ўстанова, дамову арэнды працягваць не абавязаны. Яшчэ добра, што папярэдзілі за паўтары месяцы, а не ў самы апошні дзень.

Ответить
0 +
Раман, 0:53, 6.01

Напэўна ў вас маецца яшчэ горшы вопыт высялення?!..

Поўнае абслугоўванне на беларускай мове не прапануе ніводны банк Беларусі зараз, бо іхны рэгулятар, Нацбанк, выдае такія пастановы, что банкі нават калі захочуць недзе даць больш беларускай мовы, то не змогуць, бо будуць парушаць пастанову Нацбанка. Напрыклад дакументацыя і адзіныя стандартныя формы выплатных даручэнняў. Маеш права запаўняць толькі на расійскай мове, на беларускай мове стандарты адсутнічаюць, і максімум што дазваляецца - гэта запаўненне палёў формы на розных мовах (у тым ліку і на беларускай), і таму ўся кампутарная аўтаматызацыя вядзецца толькі на расійскай мове. Адзінае, што згодна з законам аб дзяржаўных мовах ты маеш права падаць выплатнае даручэнне на беларускай мове, а аперацыяніст абавязаны прыняць яго ў апрацоўку. Так і робяць (але з якімі выразамі твару) і канешне ж за грошы робяць ручны набор. Прагнаць дакумент праз сканеры не могуць, таму што праграмныя сродкі былі напісаныя па стандартах пастаноў Нацбанка. Замкнёнае кола...

А цяпер элементарны мінімум: вэб-сайт банка ў лакалізацыі беларускай мовы.
Беларускую версію сайта маюць наступныя банкі (упарадкаванне згодна пералічэнню на сайце рэгулятара):
1. Беларусбанк
2. БНБ
3. Тэхна, але нажаль не падтрымліваецца.
Нажаль гэта ўсё, і БСБ не мае беларускай мовы на сваім вэб-сайце. Заашчадзілі грошы? Ну і які ён тады салідны банк з "европейским качеством обслуживания".

Іншыя банкі беларускага вэб-сайта не маюць, але актыўна падтрымліваюць культурныя праекты. Прыёрбанк з'яўляецца мецэнатам аднаўлення замка ў Любчы. Белгазпрам арганізуе хоць выставы, выдае календары (мінімум што можна рабіць). БелВЭБ даваў рэкламу ў СМІ на беларускай мове (дзякуй хоць на гэтым). Дзякуй ўсім кіраўнікам гэтых банкаў, што хоць захавалі элементарны мінімум прыстойнасці!

А цяпер па топіку.
Вы маніпулююце юрыдычнымі тэрмінамі. Па закону БСБ зрабіў быццам бы усё добра, і нават кліента папярэдзіў за паўтары месяцы. Згодна з любой дамовай ёсць пункты скасавання дамовы і ўсе яны кшталту грубага парушэння ўмоў/пунктаў дамовы. Прабачце, арандатар груба парушаў пункты дамовы?! Можа не плаціў арэнду ці камунальныя выплаты? Можа ён груба і публічна парушаў унутраны грамадскі парадак, аля Дэкрэт аб працоўнай дысцыпліне (распіванне алкагольных напояў, публічная лаянка, абраза наведнікаў)?! Не?! Па плану рэканструкцыі ў банку капітальны рамонт пачынаецца ў наступным месяцы? Не! А, тэрмін дамовы сканчаецца. Якая цудоўная зачэпка! У банка будзе новы абменнік і можа нават разлікова касавы цэнтр! На камерцыйную таямніцу не цягне!
Усё стане на свае месцы і высветліцца, пасля таго як наступны арандатар заедзе ў гэтае памяшканне.

Ответить
+4 +
минчанин, 18:59, 5.01

Не убереглась Юленька. Никого в свой ЦЭХ не пускала, ни молодежные организации, ни правозащитников. Сделала из арт-площадки бизнес-проект. И все равно не помогло.

Ответить
+3 +
гость, 21:32, 5.01

Там же, вроде, ремонт был сделан. Вот вам и аренда: приведи помещение в порядок и потом - гуд бай.
А ведь в Минске и так почти нет арт-площадок и, тем более, площадок для дискуссий.
Бренд Минска - это миска для еды, обклеенная логотипами супермаркетов. В плане движения, эмоций, уникальной культуры - город "скорее мёртв, чем жив". Активисты, практически на голом энтузиазме, пытаются что-то точечно сделать, а их гонят вместо того, чтобы поддерживать и снижать налоги.

Ответить